Psycholog Warszawa Seks, miłość, rywalizacja cz.7
Forum dyskusyjne depresja, forum o depresji

Forum dyskusyjne depresja, zaburzenia psychiczne oraz psychoterapia i zagadnienia psychologiczne


You are not connected. Please login or register

Seks, miłość, rywalizacja cz.7

Go down  Wiadomość [Strona 1 z 1]

1 Seks, miłość, rywalizacja cz.7 on Pią Kwi 16, 2010 8:55 pm

Nawet rodzice, którzy są przekonani o tym, że ze starszym dzieckiem trzeba rozmawiać na taki temat, czekają zwykle na widoczne oznaki ciąży. Czy to zbyt długo?

Czemu nie przygotować dziecka na tę zmianę wcześniej? Tym bardziej że dziecko szybko rozpoznaje oznaki nowej sytuacji. Wiele zależy od świadomości i wrażliwości rodzica i od jego własnych doświadczeń. Zdarza się, że dorośli, którzy nieprzyjemnie zaskakują dziecko, ukrywają przed nim wiadomość o rodzeństwie, odgrywają swoją własną traumę z przeszłości. Nieświadomie pobudzają zawiść dziecka wobec rodzeństwa, taką jaką kiedyś sami przeżywali.

Utrata przez dziecko pozycji jedynaka może być bardzo traumatyczna, szczególnie wtedy, gdy różnica wieku jest niewielka - rok lub dwa lata. Taka uraza wobec rodziców i rodzeństwa może trwać przez całe życie. Pierwsze dziecko na różne sposoby może ignorować brata lub siostrę, czuć wobec niego niechęć, a nawet wrogość. W fantazji może odtwarzać sytuację sprzed narodzin tego drugiego i zachowywać się oraz myśleć tak, jakby rodzeństwa nie było. Nieraz zaciera pamięć o dniu urodzin rodzeństwa, niemożliwe jest dla niego złożenie życzeń urodzinowych.

Skąd się bierze zazdrość i zawiść w związku? Dlaczego niektórzy starają się nadmiernie kontrolować swojego partnera, np. przeglądając jego korespondencję, sprawdzając telefon, nie zawsze mając ku temu powody?

Silna nieufność i podejrzliwość jest wyrazem niepewności o status miłosnej relacji. Nieufność także może niszczyć związek. Może być powtórzeniem kompleksu Edypa, układu, w którym dziecko miało poczucie, że nie ma szans wygrać z konkurentem tej samej płci lub było drastycznie karane za taką rywalizację. Dziecko boleśnie odczuwa wykluczenie z pary rodziców, co budzi zazdrość i zawiść. Włamywanie się do czyjegoś kalendarza czy telefonu jest chęcią posiadania drugiej osoby, kontrolowania jej od wewnątrz. Jest próbą usunięcia poczucia wykluczenia i frustracji.

Zazdrość może oczywiście wynikać z tego, że partner czy partnerka nie są godni zaufania. Balzak powiedział kiedyś, że kobieta budząca zazdrość nie jest jej warta. Pomijając narcystyczny aspekt wypowiedzi Balzaka, jego myśl odnosi się do uzasadnionej nieufności w związku. To samo zapewne moglibyśmy powiedzieć o niektórych mężczyznach, którzy naruszają intymność własnego związku i prowokują partnerkę do zazdrości - nieświadomie usuwając własny lęk przed byciem zdradzonym.Maciej Musiał - psychoterapeuta psychoanalityczny i superwizor. Kieruje Ośrodkiem Psychoterapii Psychoanalitycznej „Trójmiasto” i Studium Psychoterapii w Sopocie

Czym jest zazdrość

Temu, kto zazdrości, chodzi o ukochaną osobę, jakąś wartość, ideę i pojawia się niepokój, że to miłosne pragnienie może zostać pokrzyżowane przez rywalkę lub rywala. Łatwo zauważyć, że przy zazdrości mamy układ trójkątny. Pierwotny trójkąt między matką, ojcem i dzieckiem jest matrycą dla przeżywania zazdrości w dorosłym życiu. Silne namiętności miłosne, seksualne i rywalizacyjne tworzą podstawową tematykę zazdrości.Czym jest zawiść

Zawiść - pojawia się przy relacji, w której są tylko dwie osoby: ta, która odczuwa zawiść, i ukochany obiekt. Zawiść wybucha wtedy, kiedy odczuwamy wobec kogoś zależność. Zawiść jest związana z niedojrzałą częścią osobowości, jest też bardziej destrukcyjna, prymitywna od zazdrości.Jak radzimy sobie z zawiścią

1. Zaprzeczamy, że istnieje, udajemy, że ten problem nas nie dotyczy.

2. Projektujemy naszą zawiść, czyli uważamy, że zawistni są inni, a nie my.

3. Robimy nieświadomie takie rzeczy, które wzbudzają zawiść innych.

Zobacz profil autora

Powrót do góry  Wiadomość [Strona 1 z 1]

Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach