Psycholog Warszawa Seks, miłość, rywalizacja cz.4
Forum dyskusyjne depresja, forum o depresji

Forum dyskusyjne depresja, zaburzenia psychiczne oraz psychoterapia i zagadnienia psychologiczne


You are not connected. Please login or register

Seks, miłość, rywalizacja cz.4

Go down  Wiadomość [Strona 1 z 1]

1Seks, miłość, rywalizacja cz.4 Empty Seks, miłość, rywalizacja cz.4 Pią Kwi 16, 2010 8:55 pm

karolina



W jaki sposób radzimy sobie z zawiścią?

Są trzy sposoby.

Pierwszy to zaprzeczenie, udawanie, że ten problem nas nie dotyczy.

Drugi sposób to projekcja - widzimy innych jako zawistnych. To nie ja odczuwam zawiść, tylko oni.

Trzecia strategia polega na tym, że robimy nieświadomie różne rzeczy po to, żeby wzbudzić zawiść innych. Na przykład opowiadamy o sobie same super rzeczy, chwalimy się, prowokujemy - żeby ktoś, kto nas słucha, poczuł ukłucie zawiści.

Wtedy czujemy się lepiej?

Tak, z tego płynie ulga - to inni są zawistni. Ja jestem w tej sprawie czysty.

Na długo pomaga takie zwalanie winy na innych?

Na sucho to nam nie ujdzie. Odczujemy ulgę, że to ktoś inny jest wredny i zawistny, a nie ja. Ale zaraz pojawia się lęk przed odwetem, zawistnym odwetem, z powodu którego możemy ucierpieć, bo nieświadomie czujemy, że nasza zawiść jest agresywna i niszcząca.

Czy zazdrość też ma tylko negatywne skutki? Jeśli zazdrościmy komuś dobrych relacji w małżeństwie i robimy coś, żeby poprawić naszą sytuację, to chyba dobrze?

To zależy od tego, jaką drogę wybierzemy. Przypomnijmy, że w zazdrości chodzi o miłość, osobę lub ukochaną wartość, której ktoś zagraża. W takiej sytuacji jedni starają się poprawić swoje relacje, np. małżeńskie, inni angażują się bardziej w atak na rywala.

Mąż zazdrosny o żonę i jej kontakty z innym mężczyzną może bardzo intensywnie koncentrować się na zwalczaniu konkurenta. Przybiera to postać obsesji - w umyśle tego mężczyzny konkurent zajmuje centralne miejsce. Dowiaduje się, gdzie pracuje, gdzie mieszka i z kim, jak wygląda, obmyśla sposoby jego odepchnięcia. Żona przestaje być w tym wszystkim istotna. Jest tylko on i rywal. Tworzy się pewien rodzaj homoseksualnej więzi, z której żona jest wykluczona. W tym przykładzie zazdrość przekształca się w zawiść.

Zazdrość może też powodować, że zaczynamy pracować, aby osiągnąć jakąś pożądaną cechę innej osoby. Jeśli nie jesteśmy zbyt zachłanni, możemy się starać krok po kroku dążyć do celu. I osiągnąć pozytywny rezultat.

Powrót do góry  Wiadomość [Strona 1 z 1]

Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach